KONTAKTY

EAS Opava s.r.o.
Krnovská 691/169
747 07, OPAVA
tel: +420 603517588
info@hifiopava.cz
EAS Opava s.r.o., C 38884 vedená u Krajského soudu

SUPRA CABLES - strana 3

Řadit podle 
Výrobce  







novinka




novinka


novinka


novinka


novinka


novinka


novinka
top produkt


novinka
top produkt



SUPRA CABLES

Asi znáte tuzemské reproboxy Xavian – uvnitř švédské kabely najdete, stejně jako u high-endových boxů čínské firmy Aurum Cantus. Supra byla založena v roce 1976, letos slaví 35 let (!), je celosvětově první specializovaná na AV kabely. Má tedy bohaté zkušenosti s řešením vlivu kabelů na zvuk, vlastní několik patentů – to ji odlišuje od většiny konkurence. Od počátku dodržuje zásadu nabízet zákazníkům pouze takové produkty, kde cena odpovídá dosažené změně reprodukce zvuku. Supra vyrábí nejen kabely mezi CD a zesilovač, síťové, pro přenos digitálního signálu, na profi použití (k nástrojům, mikrofonům, na koncerty – odolné proti vyšší zátěži) a reproduktorové, ale jako jedna z mála i potřebné konektory. Na první pohled nadprůměrně precizně vyrobené. Cinchové konektory vyrábí Supra z mědi (žádný bronz či nikl, ze kterých se pozlacení rychle odře), kontaktům prospívá 24 karátové zlato, dielektrikum je u všech propojovacích kabelů vyrobeno z pěněného PE.

Všechny kabely bez ohledu na cenu jsou z mědi o čistotě 99,999%, na povrchu cínované, neboť se tak měď lépe ochrání proti rychlé oxidaci. Navíc oxidy mědi či stříbra jsou horší vodiče než oxid cínu. Pocínované vodiče se též snadněji pájí. Dále Supra považuje za důležité ošetření vnější izolace proti nepříznivým vlivům ovzduší. Nežádoucí chlor, spolu s kysličníky síry a oxidy uhlíku v ovzduší, hlavní příčina stárnutí izolací (tedy tvrdnutí a následné lámání), se během výroby z PVC izolace vytěsní. Důležité je pro Supru téma stínění, využívá ho nejen u síťových, cinchových, ale i některých reprokabelů. Zabrání nežádoucímu vyzařování signálu do okolí, ale omezí i venkovní elektromagnetické a rádiové rušení dovnitř do kabelů.
O vlivu kabelů na zvuk, méně na obraz, se vedou často plamenné diskuze. Mnozí mluví o šarlatánství a sugesci atd. Nechci nikoho přesvědčovat, není nad vlastní zkušenost. Sám jsem o kabelech minimálně deset let četl – a popisovanému vlivu na zvuk nevěřil. Poté se ale zúčastnil několika srovnávacích testů a rázem změnil názor. Vhodné je mít alespoň tři různé sady kabelů a kolegu, který je bude měnit. Testovací osoba se má pouze soustředit na poslech a pokusit se pro začátek nehodnotit lepší-horší, nýbrž zda-li vůbec slyší změny. Tím, že neuvidí, jaký kabel je právě zapojen, omezí se automaticky očekávaný výsledek: dražší = lepší, což právě u kabelů často neplatí. Proč?
Každý kabel má určitý odpor, kapacitu a indukčnost, navíc se tyto parametry velice dynamicky mění kolísáním velikosti napětí, proudu a frekvence, kolem vodičů vzniká elektromagnetické pole. Tyto jevy neprobíhají odděleně, některé mají větší vliv na zvuk, než druhé, ale jedny bez druhých nejsou. Podstatné je, nakolik si konkrétní hodnoty kabelů (odpor, kapacita, indukčnost a jejich změny) rozumí s parametry přístrojů, mezi kterými vedou signál. Často se překvapení dočkáte u reprokabelů, jednak vlivem větší délky, hlavně kvůli obrovským rozdílům mezi reprosoustavami - zkuste se někdy podívat na grafy průběhu impedance a fázové charakteristiky – a otázka je, jak se s tím vyrovná zesilovač.
Prakticky nikdy nehodnotíte samotný kabel, ale vždy kombinaci kabel + zapojené přístroje. Proto může stejný kabel u souseda snadno výsledek neovlivnit, nebo i zhoršit. Skutečností je, že mnoho let již existuje spousta výrobců, nabízejících rozmanité kabely pro audio i video využití. Existuje tolik poblouzněnců, ovlivněných reklamou a zhypnotizovaných prodejci, aby se firmy uživily? Možná jste už slyšeli o specializovaných firmách na audio kabely, např. Audioquest, Black+White, Cardas, Fadel Art, Kimber, Nordost, Monster, Qed, Straight Wire, van den Hul - většinou amerických, investující vysoké sumy do reklamy. Ale znáte švédskou firmu Supra? Asi znáte tuzemské reproboxy Xavian – uvnitř švédské kabely najdete, stejně jako u high-endových boxů čínské firmy Aurum Cantus. Supra byla založena v roce 1976, letos slaví 35 let (!), je celosvětově první specializovaná na AV kabely. Má tedy bohaté zkušenosti s řešením vlivu kabelů na zvuk, vlastní několik patentů – to ji odlišuje od většiny konkurence. Od počátku dodržuje zásadu nabízet zákazníkům pouze takové produkty, kde cena odpovídá dosažené změně reprodukce zvuku. Což nelze vždy tvrdit o výborných, ale nekřesťansky drahých kabelech konkurence, kdy např. investice do síťových kabelů odpovídá ceně reproboxů, to je snad lépe koupit rovnou lepší bedny. Supra vyrábí nejen kabely mezi CD a zesilovač, síťové, pro přenos digitálního signálu, na profi použití (k nástrojům, mikrofonům, na koncerty – odolné proti vyšší zátěži) a reproduktorové, ale jako jedna z mála i potřebné konektory. Na první pohled nadprůměrně precizně vyrobené, při bližším zkoumání se nápadně podobají německým WBT, které s jedním kabelem již léta používám. Nedávno jsem se dozvěděl, že právě Supra prodala WBT licenci na výborný, praktický cinch konektor, kde se šroubováním pláště zvýší přítlak a zlepší kontakt. Přitom celosvětově se konektory WBT považují za referenci. Inu – marketing.

Cinchové konektory vyrábí Supra z mědi (žádný bronz či nikl, ze kterých se pozlacení rychle odře), kontaktům prospívá 24 karátové zlato, dielektrikum je u všech propojovacích kabelů vyrobeno z pěněného PE.

Čím se odlišují kabely Supra?

Všechny kabely bez ohledu na cenu jsou z mědi o čistotě 99,999%, na povrchu cínované, neboť se tak měď lépe ochrání proti rychlé oxidaci. Navíc oxidy mědi či stříbra jsou horší vodiče než oxid cínu. Pocínované vodiče se též snadněji pájí. Dále Supra považuje za důležité ošetření vnější izolace proti nepříznivým vlivům ovzduší. Nežádoucí chlor, spolu s kysličníky síry a oxidy uhlíku v ovzduší, hlavní příčina stárnutí izolací (tedy tvrdnutí a následné lámání), se během výroby z PVC izolace vytěsní. Důležité je pro Supru téma stínění, využívá ho nejen u síťových, cinchových, ale i některých reprokabelů. Zabrání nežádoucímu vyzařování signálu do okolí, ale omezí i venkovní elektromagnetické a rádiové rušení dovnitř do kabelů.

Ze široké nabídky mne zaujaly ploché, stíněné vodiče položené nad sebou, reprokabely Ply 3,4/S, zásadně odlišné od konkurence, vhodné pro bi-wiring. Nebo další novátorský nápad, model Sword s patentovanou geometrií a tzv. bifilárním vinutím: 12 tenkých vodičů je navinuto na polyetylénovém jádře, pokrývá je slabá vrstva izolace. Na ní je druhých 12 vodičů, ovšem navinutých v opačném směru než ty spodní, obě části jsou napříč paralelně spojeny. Tím se jejich indukce vzájemně kompenzuje, což prospívá přenosu tranzient v signálu, zpřesní se prostorový obraz. Síťový kabel LoRad (Low Radiation) 3x2,5mm se pyšní se certifikátem EU (absolvoval test na 30.000 ohybů), má chytře vymyšlené 100% stínění proti proudovému vyzařování i venkovnímu rušení. Pozornost zaslouží i síťový filtr + pes z hliníku, který jednak stíní rušení, hlavně má univerzální zásuvky, kam jde zastrčit i síťovou zástrčku otočenou o 180 stupňů a najít optimální variantu pro správnou fázi. Pozitivní vliv filtru poznáte i na obrazu televize. Supra vyrábí též kabely pro přenos obrazu, jejich kabely HDMI či DVI pro digitální přenos obrazu existují i v neběžných délkách 20 metrů, což mnoho konkurentů nemá. U digitálního přenosu se diskuze o vlivu kabelu na kvalitu reprodukce nevedou, příčina je jednoduchá: buď signál projde - anebo ne. Nejde jen o vlastnosti samotných kabelů, vliv má i materiál a geometrie konektorů a též správné připájení. Cínované vodiče Supra se sice bezproblémově pájí, ale u DVI/HDMI konektorů jde o vyloženě hodinářskou práci: dokonale připájet 19 či 29 vodičů na těsně umístěné piny není legrace. Často se pájí v ochranné atmosféře, pracovníci Supra si každoročně obnovují certifikát tzv. Military Quality Standard pájení. To vše vysvětluje, proč jen někdo umí nabídnout dlouhé a funkční DVI/HDMI kabely. Nejlepší u všech produktů firmy Supra je jejich výjimečně příznivý poměr kvalita/cena.
ZDVlM